Kostel

Zvon Martin v Rostoklatském kostele

ZVON MARTIN

Asi málokdo z obyvatel obce Rostoklat neslyšel znít zvon v našem kostele, ale málokdo zná jeho historii nebo i to, že ve věži bylo zvonů víc a i jejich historii a osud. Přinášíme Vám malou ochutnávku z knihy Kostel sv. Martina v Rostoklatech, kterou napsal v bývalý kronikář obce a spisovatel Jan Psota. Kniha je v prodeji na Obecním úřadě v Rostoklatech za 99 Kč.
 

Rostoklaty: 

Klatovská madona v Rostoklatech - TV Noe (16.2.2021)

Klatovská madona v Rostoklatech

Kostel sv. Martina v Rostoklatech na Českobrodsku procházel v minulých deseti letech generální rekonstrukci. V závěru loňského roku se do něho po dvaadvaceti letech vrátila Klatovská madona. Barokní dřevěný reliéf doplňují nově objevené fresky s výjevy z očistce.

16.2.2021 - Zpravodajské Noeviny reportáž začíná od 13:25

Rostoklaty: 

Betlémské světlo (2020)

Betlémské světlo

Již druhým rokem si mohli na Štědrý den v kostele sv. Martina v Rostoklatech občané přinést domů Betlémské světlo. Tato akce byla v naší obci prvně roku 2019 a jako organizátory nás potěšil veliký zájem ze strany občanů. I letos to bylo to velice příjemné setkání i přes všechna pandemická opatření, která nás svazovala byla akce úspěšná. Bohužel se nám díky tomu nepodařilo navázat na akci Zpívání koled v kostele, kterou jsme byli nuceni díky pandemii zrušit.

Rostoklaty: 

Kostel sv. Martina v Rostoklatech (2020)

Kostel sv. Martina v Rostoklatech. PSOTA, Jan. Obec Rostoklaty, 2020. ISBN 978-80-270-8367-1.

Vyšla nová kniha o kostele sv. Martina Kostel sv. Martina v Rostoklatech během generální rekonstrukce v letech 2009–2018 přinesl několik neznámých či zapomenutých skutečností, které přispívají k poznání minulosti a života obyvatel středověkých a novověkých Chrustoklat. U příležitosti obnovy kostela, ale zároveň i na počest vyjednání návratu barokního reliéfu Panny Marie Klatovské do Rostoklat nechala obec zpracovat zbrusu novou knihu Kostel sv. Martina, jíž napsal bývalý kronikář spisovatel Jan Psota z Hradešína. Kniha v podobě průvodce nechává nahlédnout do života patrona sv. Martina z Tours, jeho odkazu a tradic, umělecko- -historického popisu kostela, zaniklého i současného mobiliáře, průběhu generální rekonstrukce, slavnostní konsekraci kardinála a pražského arcibiskupa Dominika Duky 11. listopadu 2018 až po kulturní využití kostela ve 21. století. Knihu o 56 stranách sázela grafička Markéta Holá Mišková v Doubravčicích a tisk zajistil Ing. Jan Brajer v Tiskárně Úvaly. Publikace se určitě stane vítaným titulem knihoven rostoklatsko-novoveských domácností, ale zároveň obec získává kvalitně zpracovaný upomínkový předmět, který bude moci nabízet místním čtenářům, rodákům a milovníkům kvalitní literatury, ale i turistům a návštěvníkům, kteří se zájmem navštíví obec a kostel sv. Martina v Rostoklatech. (Jan Psota)

Knihu si můžete již nyní pořídit na obecním úřadě za 99 Kč.

Rostoklaty: 

Kostel sv. Martina poprvé v noci (2019)

Kostel sv. Martina poprvé v noci

Noc kostelů je tradiční akce pořádaná i v mnoha zahraničních zemích. Jejím cílem je v jeden den zpřístupnit kostely a modlitebny co nejširší veřejnosti. V atmosféře, kterou má Noc kostelů vytvořit, mohou návštěvníci zažít nevšední zážitek, navštívit zajímavé historické místo a setkat se s křesťanskými kořeny naší země.
24. května 2019 to bylo poprvé, co se do akce zapojil i náš rostoklatský skvost – kostel sv. Martina. Jeho stav nás k tomu vyloženě vybízel. Takovou krásou je třeba se pochlubit! A protože se díky úspěšné rekonstrukci kostela objevily Rostoklaty několikrát v médiích, těšil se kostel pozornosti nejen místních obyvatel či poutníků z blízkého okolí, ale i obdivovatelů z větších dálek. Přilákala je převážně rarita této sakrální stavby – naši známí kostlivci.

Rostoklaty: 

Pravidelné vedení svatých mší (2018)

Pravidelné vedení svatých mší

Jedním z kroků k častějšímu využívání obnoveného kostela se stala dohoda obce s Římskokatolickou farností v Českém Brodě a farářem R. D. Martinem Sklenářem, který bude do rostoklatského kostela dojíždět a bude vést pravidelné mše svaté každou 1. středu v měsíci.
Kostel tak bude sloužit mj. k prapůvodnímu účelu. (z kroniky r. 2018)

Rostoklaty: 

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Kostel